backzpět 20. 4. 2022

Správné skladování a tepelná úprava

DODRŽOVÁNÍ TEPLOT

Základem při zpracování kuřecího masa je vychlazení a udržení teploty v rozmezí od -1°C do 4°C. V České republice probíhá chlazení kuřat pouze vzduchem, případně vzduchem s jemným mlžením pitnou vodou v části chladícího tunelu. V průběhu celé distribuce je zajištěna optimální skladovací teplota od -1°C až  4°C.

Z obchodu si kuřecí maso odnášejte vždy v chladící tašce a doma ho po příchodu umístěte ihned do ledničky, kde ho uchovejte v prostoru vhodném pro maso a dostatečně oddělené od ostatních potravin. Požadovanou teplotu skladování v lednici a dobu trvanlivosti najdete uvedenou na obalu.

HYGIENA PŘI ZPRACOVÁNÍ

Základem pro správné zacházení s kuřecím masem je vysoká hygiena při zpracování kuřecího masa nejen ve výrobních závodech, ale i doma na kuchyňské lince. Při přípravě kuřecího masa dodržujte dostatečnou čistotu rukou i kuchyňského náčiní. Pro zpracování masa si vymezte konkrétní nože i prkénka a nepoužívejte je zároveň na potraviny určené k přímé konzumaci. Při omývání masa dejte pozor na rozstříknutí vody po kuchyňské ploše.

BALENÍ

Balení čerstvého masa do speciální směsi potravinářských plynů tzv. ochranné atmosféry, zaručuje zachování přirozené barvy a kvality masa při delší době skladování. Doma maso po vyjmutí z obalu co nejdříve zpracujte.

SPRÁVNÁ TEPELNÁ ÚPRAVA

Dodržování prostorových teplot při zpracování kuřecího masa je důležité během výroby, přepravy, prodeje i při uchování v domácích podmínkách. Dodržujeme nízké teploty, abychom získali co nejkvalitnější syrové maso. Při kuchyňské úpravě potom důkladně hlídáme tepelné opracování. Například kuřecí řízek by měl být řádně propečený beze stopy narůžovělé barvy na řezu. U pečeného kuřete zase maso musí jít hladce od kostí a nesmí být kolem kostí ani náznakem krvavé. Tipy, jak upravit kuřecí maso v kuchyni najdete zde.