Jak upravit kuřecí maso v kuchyni?
Při kuchyňské přípravě důkladně hlídáme tepelné opracování. Například kuřecí řízek by měl být řádně propečený beze stopy narůžovělé barvy na řezu. U pečeného kuřete zase maso musí jít hladce od kostí a nesmí být kolem kostí ani náznakem krvavé.
Vaření
Při vaření masa je důležité si na začátku říct, co má být výsledkem. Pokud jde o vynikající vývar, vložte maso do studené vody. Pokud chcete, aby si kuřecí maso vařené ve vodě zachovalo svou chuť, vloží se do vody teplé. Bílkovina se tak na povrchu srazí a šťáva zůstane v mase. Vaření v páře je zdravý způsob úpravy, díky kterému získáme i bez použití tuku chutné maso plné šťávy.
Smažení
Pro smažení využijeme stejně velké kousky kuřecího masa s kostí i bez kosti, které můžeme obalit v těstíčku, strouhance nebo v mouce ochucené kořením. Obalené kuřecí maso vložíme do dostatečného množství rozpáleného oleje a usmažíme dozlatova. Při smažení větších kousků či kousků s kostí použijeme raději fritézu nebo tepelně upravujeme v troubě.
Pečení
Celé kuře je pro pečení v troubě nejvhodnější, ale použít můžeme i kuřecí díly, které obsahují kosti jako např. stehna, čtvrtky, křídla, apod. nebo i vykostěné díly jako např. kuřecí stehenní steaky. Maso by mělo mít pokojovou teplotu před vložením do předehřáté trouby, aby se povrch masa zatáhl a šťáva nevytékala. Prvních 15 – 20 minut pečeme kuře zprudka při teplotě asi 220 °C, později teplotu snížíme a maso dopečeme při teplotě 150 °C. Dle zvyklostí můžeme kuře podlít vodou a během pečení kuře výpekem polévat. Kuře pečeme přikryté a před koncem pečení na posledních cca 10 minut odkryjeme. Můžeme ho také během pečení otáčet, aby se opeklo ze všech stran. Upečené kuře poznáme tak, že po vpichu do masa z něj bude vytékat čirá, nezabarvená šťáva. Před servírováním necháme kuře ještě 10 – 15 minut odpočinout, aby se šťáva masem hezky prolnula.
Dušení
Před přípravou masa potřeme dno pánve malým množstvím oleje, sádla nebo přepuštěného másla (ghí). Rozpálíme na vysokou teplotu a vložíme maso, které po obou stranách poměrně zprudka osmažíme. Během přípravy do masa nepícháme, pouze obracíme dřevěnou vařečkou. Maso bude křehčí, pokud jej osolíme až krátce před dopečením.
Pečení v alobalu
Při přípravě kuřecího masa v alobalu získáte pochoutku chutnou a šťavnatou i bez použití dalšího tuku. Maso osolte, okořeňte a s dalšími ingrediencemi (bylinkami nebo zeleninou) vložte na plát alobalu, zabalte a pečlivě uzavřete. Poté maso upečte v troubě bez obracení dle postupu výše.
Grilování
Pokud chceme grilovat celé kuře, musíme počítat s časem marinování 4 – 12 hodin. Kuře před přípravou očistíme, omyjeme, zevnitř i z venku nasolíme, případně natřeme směsí bylin a marinujeme minimálně 4 hodiny. Rozpálíme gril, rošt na grilování vyčistíme a potřeme olejem. Uhlí nahrneme na jednu stranu grilu (u plynového grilu nahřejeme jednu polovinu) a na druhou položíme kuře prsy dolů. Přikryté kuře grilujte něco přes 30 minut, pak gril otevřete, kuře otočte prsy směrem nahoru, gril zavřete a opět nepřímo grilujte po dobu dalších 30 minut. Další vhodné maso na gril jsou kuřecí díly s kostí (stehna, špalíčky nebo křídla) a vykostěná stehna nebo prsní řízky. Hotové kuře nechte před krájením 10 minut vychladnout.
Další články
Původ našeho kuřecího masa?
Naše farmy jsou rozprostřené po celé České republice. Kudy naše maso putuje? Vše začíná u půdy Klíčem úspěšného chovu je především kvalitní...
Proč české kuřecí maso?
V České republice platí přísné normy jak na chov drůbeže, tak při výrobě drůbežího masa, které se u nás chladí pouze vzduchem v moderních...